
Spanish Classes Online (One to One)
The price of each hour of class is $10
Hours a Day
|
One Week
|
Two Weeks
|
Three Weeks
|
Four Weeks
|
1
|
$50 | $100 | $150 | $200 |
1 y 1/2
|
$75 | $150 | $225 | $300 |
2
|
$100 | $200 | $300 | $400 |
Face to face Spanish Classes (One to One)
The price of each hour of class is $10
Hours a Day
|
One Week
|
Two Weeks
|
Three Weeks
|
Four Weeks
|
4
|
$200 | $400 | $600 | $800 |
5
|
$250 | $500 | $750 | $1000 |
6
|
$300 | $600 | $900 | $1200 |
Spanish classes with small groups (friends, family or partners)
The price of each hour of classes is $8
Hours a Day
|
One Week
|
Two Weeks
|
Three Weeks
|
Four Weeks
|
4
|
$160 | $320 | $480 | $640 |
5
|
$200 | $400 | $600 | $800 |
6
|
$240 | $480 | $720 | $960 |
Homestay with an Ecuadorian family
The price of a family stay is $20 per day. The price includes one private bedroom, as well as the use of the washing machine, breakfast and dinner.
Price per Day
|
One Week
|
Two Weeks
|
Three Weeks
|
Four Weeks
|
$20
|
$140 | $280 | $420 | $560 |
Student Apartment
Banana Spanish School as an additional service, offer you the possibility
of living in our apartment in “La Floresta” a neighborhood located in the commercial area of Quito. It depends on availability, you can share the apartment with one or two people.
The price is $12 per day, it includes your own room, internet, basic services (water, electric light), washing machine, and a shared kitchen.
Price per Day
|
One Week
|
Two Weeks
|
Three Weeks
|
Four Weeks
|
$12
|
$84 | $168 | $252 | $336 |
Prices of our Study Programs
Puerto López
|
Amazon Jungle (tena)
|
Galapagos Islands
|
Summer Spanish Course
|
$960 | $960 | $2275 | $2400 |